GV-LPR1200 - nowe kamery IP specjalizowane do automatycznej identyfikacji tablic rejestracyjnych

W naszej ofercie pojawiły się specjalizowane kamery IP o rozdzielczości HD, które w trakcie automatycznych odczytów tablic rejestracyjnych nareszcie uzyskują wyższą skuteczność odczytów od stosowanych do tej pory kamer analogowych.

 

Od paru lat porównywano różne kamery IP HD z dotychczas stosowanymi kamerami analogowymi oferującymi rozdzielczość obrazu PAL D1: GV-LPR CAM 10A i GV-LPR CAM 20A. Niestety kolejne testy potwierdzały, że analogowe kamery nadal sprawdzały się w automatycznej identyfikacji tablic lepiej niż wszelkie popularnie stosowane kamery wysokiej rozdzielczości HD. Nie jest tajemnicą, że głównym źródłem problemów były powszechnie stosowane w nich przetworniki CMOS, wymagające dłuższego czasu ekspozycji (wolna migawka). W zależności od prędkości pojazdu, w nocy kamery HD CMOS najczęściej dostarczają rozmyty obraz tablicy, choć oczywiście jest to obraz wysokiej rozdzielczości. Obraz ten jest w oczywisty sposób mało przydatny do celów automatycznej identyfikacji tablic.

W najnowszych specjalizowanych kamerach GV-LPR1200 i GV-LPC1200 wyeliminowano ten problem poprzez zastąpienie przetworników CMOS nowoczesnymi lecz droższymi przetwornikami CCD o rozdzielczości 1MPix.

 

W obu nowych kamerach zastosowano ten sam przetwornik CCD, jak również pozostałe komponenty sprzętowe. Z tego względu obie kamery GV-LPR1200 i GV-LPC1200 uzyskują tę samą jakość obrazu i ich konstrukcja jest identyczna (poza jedną różnicą, o której poniżej) :

   - zdalnie sterowany obiektyw z 10-krotnym moto-zoomem (4.7~47mm)
   - obudowa hermetyczna IP67 i wandaloodporna o klasie odporności mechanicznej IK10, z wbudowaną grzałką i wentylatorem
   - uchwyt z wewnętrznym kanałem na przewody
   - wbudowane filtry i oprogramowanie do tłumienia światła oślepiającego kamerę
   - zintegrowany stale włączony promiennik podczerwieni o zasięgu do 20 m (8 LED), specjalizowany do automatycznej identyfikacji tablic rejestracyjnych
   - 2 wejścia do podłączenia np. czujników pojazdów
   - 2 wyjścia alarmowe np. do sterowania szlabanami i innymi urządzeniami.

 

Różnica między modelem GV-LPC, a modelem GV-LPR jest taka, że GV-LPR1200 ma dodatkowo wbudowaną płytkę elektroniczną DSP, która automatycznie i błyskawicznie identyfikuje tablice rejestracyjne już w samej kamerze, a gotowe wyniki rozpoznania i zdjęcia wysyła siecią IP do zewnętrznych systemów bazodanowych, oraz stosownie do wyniku rozpoznania steruje urządzeniami podłączonymi do wyjść alarmowych kamery.

 

Oznacza to, że model GV-LPR1200 może samodzielnie pracować bez pomocy komputera, np. otwierać szlabany w oparciu o kopię bazy danych przechowywaną na karcie SD.

 

Model GV-LPC1200 natomiast wymaga podłączenia do rejestratora, który ma wbudowaną funkcję analizy obrazu służącą do automatycznej identyfikacji tablic rejestracyjnych.

 

W zestawie z kamerami dostarczany jest pakiet SDK (kontrolka OCX), służący do pobierania z bezpośrednio z kamer numerów tablic, zdjęć, obrazu wideo przez sieć IP do systemów zewnętrznych. Bezpłatnie dostarczane jest również zaawansowane sieciowe oprogramowanie do centralnego monitorowania i zarządzania wieloma kamerami IP i serwerami wykonującymi automatyczną identyfikację tablic rejestracyjnych. Posiada ono m.in. następujące cechy:

    - możliwość wprowadzenia do bazy danych 100 000 pojazdów oraz 10 000 użytkowników
    - wbudowany serwer WWW umożliwiający wielu operatorom pełne zdalne zarządzanie systemem przy pomocy przeglądarki internetowej i łatwego w obsłudze interfejsu w języku polskim (w tym m.in. zdalną konfigurację urządzeń do identyfikacji tablic, edycję baz danych pojazdów, kierowców i ich uprawnień, wyszukiwanie pojazdów wraz z przeglądaniem zdjęć i odtwarzaniem nagrań wideo)
    - bazy danych w łatwych do przetwarzania standardach ODBC (Microsoft Access, Microsoft SQL, MySQL)
    - funkcja importowania baz danych ze źródeł ODBC oraz plików w standardach Microsoft Excel i Microsoft Access
    - funkcja eksportowania baz danych do plików w standardach Microsoft Excel, TXT i HTML
    - archiwizacja zdjęć pojazdów w formacie JPEG
    - automatyczna reakcja po wykryciu pojazdu wprowadzonego do bazy, m.in. sterowanie przekaźnikami, powiadomienia dźwiękowe i graficzne, uruchamianie nagrywania z wybranych kamer, wysyłanie wiadomości e-mail i SMS.